ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ-ΣΕΝΑΡΙΑ -ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΕΙΣ -ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΤΟΥ ΕΚΦΕ

ΜΕΝΟΥ

ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ  ΣΥΣΤΗΜΑ Σ.Λ.Α. (MBL)

ΒΙΟΛΟΓΙΑ i)Εικονικό εργαστήριο Βιολογίας-χρήσιμες υπερσυνδέσεις Μίτωση : εικόνες μικροσκοπίου-παρουσίαση-Φ.Ε. iii) παρατήρηση πυρήνων μετά απο ειδική χρώση iv) Φωτοσύνθεση                                        Επιμέλεια : Λιαναντωνάκη Ελ. ΧΗΜΕΙΑ :    Προσδιορισμός οξύτητας ελαιολάδου - Ποσοτικός προσδιορισμός ξιδιού σε οξικό οξύ, με την μέθοδο της ογκομέτρησης - Ηλεκτρική αγωγιμότητα δ/των αλάτων                                                                 Επιμέλεια : Τριανταφύλλου Δημ.
 Αλκοόλ και υγεία : Μια επιστημονική θεώρηση σχετικά με τις επιπτώσεις του αλκοόλ στην υγεία, απο τον Ρούσσο Γ. , Σχολικό σύμβουλο ΠΕ04 Πειραματικές δραστηριότητες Χημείας β΄ τετραμήνου: Παρουσίαση - Φ.Ε. ογκομέτρησης

Προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις Γυμνασίου - Λυκείου : ισχύουσα νομοθεσία  επιμέλεια Ρούσσος Γ. , Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ04

Χημεία Α΄Λυκείου : πρόταση για το εργαστηριακού τύπου θέμα Β                      επιμέλεια : Λουκέρη Ε. - Τριανταφύλλου Δημ.

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ  ΕΡΓΑΣΙΑ        ΛΥΚΕΙΟΥ-PROJECTS

ΧΗΜΕΙΑ Α ΛΥΚΕΙΟΥ- Εργαστηριακές δραστηριότητες : Παρασκευή διαλυμάτων ορισμένης συγκέντρωσης - ποιοτική ανάλυση ιόντων Επιμέλεια : Τριανταφύλλου Δημ.

ΦΥΣΙΚΗ

Νόμοι των ιδανικών αερίων Φ.Ε. - Αρχείο pHET    Επιμέλεια : Παπαμιχάλης Κ. Διακροτήματα - RLC κύκλωμα σε περιβάλλον Goldwave-Edisson4-Modellus
 Μελέτη της ευθύγραμμης ομαλής κίνησης με την χρήση χρονομετρητή                         Επιμέλεια : Παπαμιχάλης Κ.  Πειραματικός υπολογισμός του μήκους κύματος μονοχρωματικής ακτινοβολίας φωτός : Φύλλο εργασίας - Θεωρητικό μοντέλο - μετρήσεις

Προσομοίωση φαινομένου στο Phet

Επιμέλεια :  Παπαμιχάλης Κ.-Τριανταφύλλου Δημ.

Υπολογισμός συντελεστή τριβής ολίσθησης με χρήση φωτοπύλης και χρονόμετρου                         Επιμέλεια : Παπαμιχάλης Κ.

Πειραματικός προσδιορισμός συντελεστή τριβής ολίσθησης, μεταξύ σώματος και κεκλιμένου επιπέδου          επιμέλεια : Παπαμιχάλης Κ - Τριανταφύλλου Δημ.

Εφαρμογές της Αρχής του Αρχιμήδη :     Πυκνόμετρο   -   Ζυγός Άνωσης                  επιμέλεια : Παπαμιχάλης Κ  -   Βαλλιάνος Δ.  -  Τριανταφύλλου Δ. Μέτρηση θερμικού συντελεστή αντίστασης μεταλ. αγωγού                                            επιμέλεια :   Χατζής Ι. - Τριανταφύλλου Δημ

Μελέτη της οριζόντιας βολής στο περιβάλλον του λογισμικού Modellus                            Επιμέλεια : Παπαμιχάλης Κ.

Πειραματικός υπολογισμός του Δείκτη Διάθλασης υλικών :                                         επιμέλεια : Παπαμιχάλης Κ - Τριανταφύλλου Δημ.

Διακροτήματα που προκύπτουν απο την σύνθεση δυο γραμμικών αρμονικών ταλαντώσεων στο περιβάλλον του λογισμικού Modellus 4.01

Για να εκτελέσετε την εφαρμογή πρέπει να μεταφορτώσετε το Modellus 4.01, κάνοντας κλικ ΕΔΩ

ΦΥΣΙΚΗ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Φύλλα εργασίας - Φύλλα αξιολόγησης - Δραστηριότητες-Προσομοιώσεις

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΟΥΝΙΟΥ

ΦΥΣΙΚΗ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Εργαστηριακές ασκήσεις 2014-2015  Επιμέλεια : Παπαμιχάλης Κ.

ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΠΕ : ΣΕΝΑΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ  - ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Προσανατολισμός στο χώρο με την χρήση χάρτη-πυξίδας και ΤΠΕ

Λιθοσφαιρικές πλάκες-Υδρολογικός κύκλος-Δομή εσωτερικού της Γης

επιμέλεια :  Τριανταφύλλου Δημ.

Αρχική Σελίδα